į pradžią turinys susisiekite  
Straipsniai
KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI APIE MIRUSIO ŽMOGAUS PALAIKŲ PARVEŽIMĄ IŠ UŽSIENIO (2016 06 06)

 

Kokių dokumentų gali prireikti

 

Užsienyje mirusiųjų palaikų parvežimas organizuojamas pagal tos valstybės, kurioje buvo registruota mirtis, nustatytą tvarką. Būtina gauti ir Lietuvos diplomatinės atstovybės išduotą leidimą mirusiojo palaikams parvežti karste.

 

Atsakingoms institucijoms reikia pateikti mirties liudijimą, mirusiojo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pažymą apie mirties priežastį, pažymą apie tai, kad palaikai įdėti į dvigubą karstą. Papildomai gali būti pareikalauta valstybės, kurioje mirė asmuo, išduoto dokumento, patvirtinančio, kad karste, išskyrus mirusiojo palaikus, daugiau nieko nėra, ir kitokių dokumentų (priklauso nuo kiekvienoje šalyje galiojančios tvarkos).

 

„Tenka kreiptis į daugelį institucijų, o būna, kad ir ne vieną kartą, kol gauname visus dokumentus. Su pareigūnais ir atstovais susisiekia mūsų bendrovės darbuotojai arba kreipiamės į savo partnerius užsienyje. Organizuojame atvežimą iš viso pasaulio, esame Pasaulinės laidojimo paslaugų teikėjų organizacijos FIAT IFTA narys“, – pasakoja Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė.

 

Keturių dešimčių patirtimi besiremiančios bendrovės vadovė sako, kad papildomų sunkumų dažniausiai kyla atsiimant mirusiojo kūną – būna, kad reikia gauti ir tam tikros teisėsaugos institucijos (policijos, prokuratūros ar teismo) leidimą, sanitarinės tarnybos pažymą dėl infekcinių ligų ir kitų dokumentų. 

 

Lietuvos diplomatinės atstovybės arba konsulinės įstaigos leidimo nereikia, kai mirusiojo palaikai vežami iš valstybės, prisijungusios prie Europos Tarybos 1973 m. spalio 26 d. Susitarimo dėl mirusiųjų kūnų pervežimo. Tuomet tos valstybės atitinkamos institucijos išduoda specialų laissez-passer dokumentą, tačiau jis taip pat išduodamas tik įsitikinus, kad laikomasi visų išsiuntimo valstybėje galiojančių medicinos, sveikatos, administracinių ir teisinių reikalavimų, taikomų mirusiųjų kūnų pervežimui, ir kad palaikai yra tinkamai įdėti į karstą, atitinkantį nustatytus reikalavimus.

 

Jeigu užsienyje miręs ar žuvęs žmogus nebuvo apsidraudęs, jo palaikų parvežimu ir visų paslaugų apmokėjimu turi pasirūpinti mirusiojo artimieji patys, o į pagalbą jie gali pasitelkti pasirinktą laidojimo paslaugų įmonę.

Kiek laiko tai gali užtrukti

 

Laiko klausimas artimiesiems labai svarbus, tačiau reikia suprasti, kad trukmė nuo daug ko priklauso, ir kartais tenka apsišarvuoti kantrybe. Iš artimos šalies ritualinių paslaugų įmonė gana greitai palaikus gali parvežti su savo specialiu automobiliu (jame turi būti šaldymo įranga), bet jeigu atstumai dideli, gali tekti pasinaudoti oro ar jūrų transportu. Vežimas iš JAV, pavyzdžiui, gali užtrukti ir tris, ir keturias savaites.

 

„Mes greitai suplanuojame vežimo maršrutą ir apskaičiuojame vežimo trukmę, tačiau dokumentų parengimo, jų derinimo su įvairiomis institucijomis ir įstaigomis trukmę prognozuoti sunku“, – aiškina  Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ vadovė.


Prisimindama kolegų švedų vizitą ji pasakoja, kaip šie buvo didžiai nustebę, kad Lietuvoje mirusiuosius mes palaidojame per tris dienas. Svečiai niekaip negalėjo suprasti, kaip taip greitai suspėjame.

 

Daugelyje šalių procesai vyksta tikrai ne taip greitai kaip tikimės. Ir ne tik šiltuose kraštuose. Pavyzdžiui, Švedijoje įstatymu reikalaujama, kad mirusysis būtų palaidotas ne vėliau kaip per du mėnesius. Ten ir artimieji ne taip skubiai kreipiasi į laidojimo įmonę, po mirties gali praeiti ir trys, ir keturios dienos, o pas mus – būna, ir po valandos. Vokietijoje lietuviai irgi yra susidūrę su požiūriu „mes niekur neskubame“. 

 

Dar daugiau sunkumų kyla, kai žmogus miršta apsvaigęs nuo alkoholio ar narkotikų, kai žūva galimai nusikalstamo įvykio metu – tuomet reikia sulaukti tyrimo pabaigos, anksčiau palaikai tiesiog nebus atiduoti.

 

Kiek tai kainuoja

 

Jokia ritualinių laidojimo paslaugų įmonė negalėtų iš karto pasakyti tikslios palaikų parvežimo kainos – ji nuo daug ko priklauso, tačiau, kreipiantis į specialistus, preliminarią sumą sužinoti galima.

 

„Atsižvelgdami į tai, iš kurios šalies (svarbu žinoti ir konkretų miestą ar gyvenvietę) reikės parvežti mirusiojo palaikus, mes iš karto galime pasakyti savo paslaugų kainą. Per kelias dienas sužinome, ir kiek kainuos įvairios toje šalyje teikiamos paslaugos. Papildomai gali kainuoti, pavyzdžiui, mirusiojo atvežimas iš įvykio vietos, kūno sutvarkymas, laikymas, tam tikrų dokumentų išdavimas ir kita“, – komentuoja Jolanta Sprainaitienė.

 

Ji pažymi, kad bet kurioje šalyje gali rastis nenumatytų situacijų ir su tuo susijusių papildomų mokesčių, tačiau tarptautiniu mastu dirbanti ritualinių paslaugų įmonė išlaidas visada suvaldys geriau nei fizinis asmuo asmeniškai. Be to, daugelyje užsienio šalių ritualines laidojimo paslaugas teikiančių įmonių paslaugos gerokai brangesnės (būna, net kelis ar net dešimt kartų) nei lietuviškųjų.

 

„Esame išsinagrinėję tarptautinius įkainius, gauname ir nuolaidų. Niekada neprarandame pinigų dėl kokių nors reikalavimų nežinojimo, o iš specialistų niekas ir nereikalauja to, kas nėra būtina. Mūsų patirtis didelė, todėl mes žinome, kur ir kaip galima sutaupyti“, – tvirtina Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė.

 

Bendraudami su pagalbos besikreipiančiais žmonėmis bendrovės specialistai išgirsta daug įvairių istorijų – vieniems lietuvaičiams užsieniečiai netikėtai priskaičiavo už pokalbius telefonu (įvertino kaip   konsultacijas), kitiems buvo pasakyta, kad atsivežtas karstas netinkamas, todėl teko užsienyje brangiai pirkti dar vieną, kiti papildomai susimokėjo dar ir už karsto plombavimą ir t.t.

 

Mirusiojo palaikų parvežimas iš Europos šalių (nekalbant apie artimiausias kaimynines šalis) gali kainuoti 1500 –4000 Eur.

 

Finansinę paramą gali suteikti savivaldybės, bet tik tuomet, kai nėra draudiminio fakto ir kai šeimos pajamos vienam asmeniui neviršija trijų valstybės remiamų pajamų dydžių (šiuo metu – 306 Eur). Rėmimo suma negali viršyti  54 minimalių gyvenimo lygio dydžių, šiuo metu – 2052 Eur. Paramai gauti būtina pateikti dokumentus, įrodančius mirusio parvežimo į Lietuvą išlaidas.


Gintarė Janiškienė

Parengta bendradarbiaujant su Vilniaus laidojimo rūmais "Ritualas".
UAB Vilniaus laidojimo rūmų "Ritualas" archyvo nuotrauka.